2 Ocak 2009 Cuma

Hacı Hasan Özlem Efendi (1911-1996)

Yolumuzu ve gönlümüzü aydınlatan, Hacı Hasan Özlem Efendiye Hürmet, Saygı ve Sevgilerimle. Aşk ile Hu ile...
****
Hacı Hasan Özlem, Makodonya'nın İştip vilayetine bağlı Kiliseli (Bereketli) kasabasında, 1911 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Efendi, Annesi Fatma hanımdır. Zamanın ve yerin şartları gereği ilk tahsilini mahalle mektebinde okuma yazma öğrenecek kadar yapmıştır. Osmanlı Devleti'nin parçalanıp yıkılmasından sonra, Müslüman Türk nüfusunun azalması neticesi Anadolu'ya göç etmişlerdir. 1928 yılında, on sene süre ile oturduğu Kırklareli şehrine yerleşmiştir.
  
Ailesi zamanın Melami mürşitlerinden olan Aşık Mustafa Efendi'ye intisaplı olduklarından, çocukluğu Melamet zevk ve neşesi içerisinde geçen Hasan Özlem Efendi zaman zaman Yunus Emre, Niyazi Mısri gibi bu yolun büyüklerinin ilahilerini meclislerde okuduğunu görmekteyiz.
  
Bu hal ve tavır içerisindeki Hasan Özlem, Melamet mürşiti diye tanınan Hasan Hoca namındaki zata 1935 yılında intisap etti. Hasan Hoca'dan Tevhidi Zat mertebesine kadar telkin gördü. Bilahare Şaban Efendi ismi ile tanınan bir mürşit'den Makamı Cem'i tahsil etti.
  
Hasan Özlem Efendi bir süre Turgutlu'da kaldı. Turgutlu'da bir sohbet esnasında sohbete gelenlerden bir ihvanın Hasan Fehmi Tezdoğan Efendinin ilahilerinden birini okumasıyla, Efendi Hazretleri bunun manevi tesirinde kalarak okunan ilahinin kime ait olduğunu öğrenince, kendisini görmeyi şiddetle arzular. Bu arzu ve iştiyak neticesinde ilk görüşmeleri 1944 senesinde Akhisar'da gerçekleşti.
  
Daha sonra Hasan Özlem Efendi, Hasan Fehmi Tezdoğan Efendi'den kalan dersleri tamamlayarak Hatmül Makam olur.
  
1947 senesinde irşadla görevlenen Hasan Özlem Efendi, Efendisinin emriyle bir yıl boyunca zikir telkininde bulunur. Sonra peyderpey Fena ve Beka makamlarının telkinini yapmaya başlar.
***
Hasan Özlem Efendi 1948 yılında Hasan Fehmi Efendiyle Kırklareli'nde sohbetlerde bulunmuş, muhabbet yapılan bir gece hazmedilemiyen bir sohbetin neticesinde vaki şikayet üzerine, kaderin cilvesi Efendisiyle aynı odada bir ay süre ile mahpus tutulmuştur.
***
Hasan Özlem Efendi, Melamet zevk ve neşesini büyük bir aşk ve sorumluluk duygusu içerisinde, aşık ve yanık gönüllere sunmuştur. Meclisine gelenleri sohbet, muhabbet ve telkiniyle irşat etmiştir.
***
1960 lı yıllarda Salihli'ye 17 km mesafedeki Ahmetli'nin Kestelli köyüne yerleşerek burada tütüncülük yapar.
***
Hasan Özlem Efendinin, 1974 senesinde Hac görevini yerine getirmiştir.
***
Melamet anlayışında, Şeriat, Tarikat, Hakikat, Marifet prensiplerini koruyup savunmaktatır. Yolundan gidenlerinde aynı tarzda hareket etmelerini istemektedir.
***
Ömrünün son 15 senesini Salihli'de Cumhuriyet Mahalesindeki evinde geçiren Hacı Hasan Özlem Efendi, 1996 yılında Hakk'a yürümüştür. Kabri Salihli kabristanlığındadır.
***
Hacı Hasan Özlem Efendi, Pir Seyit Muhammet Nurul Arabi Hazretleri'nin "Niyazi Mısri Divanı Şerhi" ni sadeleştirip insanların istifadesine sunmuştur.
***
Hacı Hasan Özlem Efendi, hayatı boyunca pek çok Şeyh gibi, Şeyhül Ekber Muhittin Arabi Hazretlerine hususi bir sevgi beslemiş ve kendisini ona nispet etmiştir.
***
Hayatı boyunca Sünneti Seniyye üzerine yaşamaya gayret eden Hacı Hasan Özlem Efendinin Ruhu için El Fatiha...5 yorum:

 1. Allah’ın rahmeti, merhameti, mağfireti üzerinizden eksik olmasın. Hak erenler sizleri sevsin.

  YanıtlaSil
 2. Çok şükür himmetinizle, lütuf ve kereminizle zikreden, tefekkür eden, Hakk’ı batılı seçen, âşık, sâdık, ârif insanlar yetiştirdiniz.

  YanıtlaSil
 3. hasan özlem hazretleri arifler gül bahçesi kitabında 8 kişiyi irşad görevi ile görevlendirmiştir bu skiz kişiden biri ahmet arslan beydir irşad etme görevinden başka kitapta halifemdir diye ilan ettiği bir cümle yoktur efendi önce yalan söylememek olduğunu bilecektir

  selametle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şekilde öyle yazılmıssa, mutlaka bir Hikmet'i vardır. Sonuç itibarıyla Her Fiilin faili Allah'tır. Kişi nasıl bakarsa, aynasında kendisini öyle görür. Hoş gör, Ya HU...

   Sil